Dlaczego nie napalm

Temat: niedoczynność tarczycy
Niamh grunt, że masz już diagnozę Ja też chorą tarczycę, z tym że jest to trochę nietypowe, bo to jest choroba autoimmunologiczna. TSH rośnie mi z roku na rok, jeszcze jest w normie,ale mam przekroczone jakieś przeciwciała przeciwko hormonom tarczycy...

Biorę Euthyrox od dwóch tygodni, na razie moje uczucia są bez zmian - nie chudnę (wg Pani Doktor przez tarczycę tak przytyłam), dość intensywnie się za to pocę i mam ataki duszności...

Na razie dostałam 20 mg przez 2 tygodnie, potem 37,5 przez 10 dni, a potem 50 mg aż do lipca, kiedy to mam powtórzyć tSH, by zobaczyć, czy dawka była odpowiednia. Miałaś w rodzinie przypadki niedoczynności tarczycy?
Źródło: antyforum.pl/viewtopic.php?t=5967Temat:
Maniu- jesli chodzi o badanie na przeciwciała tarczycowe to sa dwa:
- P/c przeciw tyreoglobulinie(A-TG)
- P/c przeciw peroksydazie tarczycy(A-TPO)
Normy w obu badaniach to do 60U/ml
jednak nie mysle zeby u ciebie było cos nie ta przy tych wynikach TSH i FT3 i4.
Źródło: jestemmamaaniola.fora.pl/a/a,45.html


Temat:
"Przeciwciała przeciwjądrowe, określane zwykle angielskim skrótem ANA (anti-nuclear antibodies), są to przeciwciała mające zdolność łączenia się z określonymi elementami jąder komórkowych. Z tego powodu są one określane nazwą „autoprzeciwciała”, czyli przeciwciała skierowane przeciwko antygenom własnego organizmu.
Obecność przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) jest typowa dla wielu chorób z grupy tzw. chorób autoimmunologicznych, czyli chorób cechujących się niekontrolowaną produkcją przeciwciał niszczących różne tkanki własnego organizmu. Do chorób z tej grupy należą: toczeń trzewny, reumatoidalne zapalenie stawów, skleroderma, zapalenie skórno-mięśniowe, wole Hashimoto, cukrzyca typu 1, bielactwo, choroba Addisona, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, niektóre rodzaje anemii, niektóre rodzaje kłębuszkowych zapaleń nerek. Dodatnie ANA stwierdza się także w nieswoistych zapaleniach jelit, w niektórych przypadkach nadczynności tarczycy, w chorobach skóry (łuszczyca, pęcherzyce) i w wielu innych chorobach. Badanie ANA jest więc rutynowym elementem diagnostyki różnych stanów chorobowych, takich jak stany gorączkowe, bóle stawów, przewlekłe biegunki, podwyższenie prób wątrobowych, nietypowe zmiany skórne, nadciśnienie i wiele innych.
Oznaczanie ANA wykonuje się tylko na zlecenie lekarza, należy więc przestrzegać zaleceń lekarskich. Uwaga! Przeciwciała ANA nie są stuprocentowo specyficzne dla żadnej konkretnej choroby, a wynik oznaczania ANA zawsze należy analizować w połączeniu z innymi wynikami badań oraz z uwzględnieniem aktualnego stanu klinicznego dziecka. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz badający dziecko i mający wgląd w całośc dokumentacji. Należy też podkreślić, że dodatni wynik ANA nie zawsze oznacza rozpoznanie poważnej choroby. Około 5% wszystkich ludzi ma słabo dodatnie ANA (miana nie przekraczające 1:20 - 1:40) bez współistnienia jakiejkolwiek przewlekłej choroby. Dodatnie ANA mogą też być skutkiem przewlekłego stosowania niektórych leków."

Norma dla przeciwciał przeciwjądrowych to miano <1:40. Znaczenie kliniczne ma miano >1:160. Są to wysoce specjalistyczne badania i wiarygodnie może je ocenić doświadczony reumatolog, więc nie martw się na zapas tylko poczekaj do wizyty, a marzec już tuż tuż Będzie dobrze, zobaczysz
Pozdrawiam serdecznie.
Źródło: jestemmamaaniola.fora.pl/a/a,25.html


Temat: Bielactwo a tarczyca
Witamy na forum

Krótka odpowiedź jest twierdząca - istnieje taki związek. Jednak dokładny mechanizm odpowiadający za tę zależność, wedle mojej wiedzy, nie został dokładnie opisany. Wiadomo z obserwacji i badań, że osoby z vitiligo częściej mają problemy z tarczycą i że bielactwo może zwiększać ryzyko pojawienia się problemów z tarczycą. Obecność przeciwciał świadczy o autoimmunologicznych zaburzeniach tarczycy, a jak wiadomo bielactwo (a dokładniej bielactwo niesegmentowe) jest chorobą, w której ukł. immunologiczny gra istotna rolę. Choroby autoimmunologiczne mają to do siebie, że zwiększają ryzyko ujawnienia się innych chorób o tym podłożu. Dodatkowo okazuje się, że kobiety cierpią na nie ok. 3 razy częściej niz mężczyźni i nie wiadomo dlaczego tak jest.

U mnie stwierdzono 3 lata temu lekko powiększoną tarczycę i wysłany zostałem na USG, które stwierdziło nieco różne wielkości obu płatów. TSH miałem w normie oraz lekarz powiedział, że różną wielkością płatów w moim przypadku nie trzeba się zbytnio przejmować i to mnie utwierdziło w przekonaniu, że z moją tarczycą jest w porządku. Czy tak dokładnie było (jest) - nie wiem, bo moje badania były raczej podstawowe, czyli tylko TSH i USG.

W marcu tego roku zostały opublikowane badania, które mogą Cię zainteresować. Dotyczą związku przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) z vitiligo. Wykazano w nich, że przeciwciała te znacznie częściej wystpują u chorych na vitiligo, szczególnie u młodych kobiet. Pełny tekst publikacji w języku angielskim można przeczytać tutaj lub tutaj.

A ja tymczasem jadę na 5 dniową majówkę i życzę wszystkim, którzy też wyjeżdzają, miłego wypoczynku i pięknej pogody

Pozdrawiam
Czesiu
Źródło: vitiligo.com.pl/forum/viewtopic.php?t=48